سازه های چوبی چیست؟

استفاده از سازه های چوبی از قدیم در همه ی کشورهای دنیا امری رایج و طبیعی بوده است. امروزه سازه های چوبی یکی از پرطرفدار ترین سازه های موجود در دنیا بوده که در حدود بیش از 2میلیارد خانه را با استفاده از این سازه ها پیاده سازی و اجرا نموده اند. این دست از سازه ها بر خلاف باور عموم حتی برای سازه های ساختمانی تا 10طبقه نیز کاربرد دارند. در کشورهای پیشرفته نظیر ژاپن , آمریکا و کانادا این سازه ها دارای آیین نامه های مخصوص به خود هستند.

متروپل پاراسول - بزرگترین سازه چوبی جهان

مزایای استفاده از سازه های چوبی

  • سبک بودن سازه های چوبی و در نتیجه کمتر شدن نیروی زلزله
  • سرعت در اجرای اسکلت و بازگشت سریع سرمایه
  • متناسب با آب و هوا و شرایط اقلیمی
  • متناسب با محیط زیست
  • عمرطولانی و دوام بسیار بالا نسبت به سایر سازه ها
  • عایق بندی بسیار مناسب و کاهش مصرف انرژی

معایب استفاده از سازه های چوبی

  • نیاز به نیرو کار حرفه ای
  • نیاز داشتن به جنگل های زیاد یا واردات زیاد چوب

مقاومت در برابر بلایای طبیعی

این ساختمان ها به علت داشتن وزن کم و نحوه اتصال دادن اجزا به یکدیگر که شبیه به یک جعبه دوخته شده عمل می کند مقاومت بسیار بالایی دارند. همچنین ضریب میرایی بالای چوب در کاهش انرژی و کم کردن وزن ساختمان در حدود 7 تا 10 برابر باعث بهینه شدن این دست از ساختمان ها در برابر بلایای طبیعی شده است.

کلاف های سازه های چوبی

انواع قاب های ساختمانی در سازه ها یا کلبه های چوبی

این ساختمان ها را نیز مانند ساختمان های عادی هم میتوان با استفاده از کلافها و دیوارها آن ها را ساخت و هم با استفاده از مهاربند ها و قاب های خمشی میتوان آنها را پیاده سازی نمود. به همین دلیل سیستم خوبی برای مناطق لرزه خیز نیز میباشد.

سقف های شیب دار در سازه های چوبی(کلبه چوبی)

در کلبه های چوبی برای باغ و ویلا که معمولا با سقف شیب دار ساخته میشوند نیاز به ایجاد دوختگی بین خرپاهای سقف و دیوارها می باشد.نکته ی مهم در اجرای سقف های کلبه ها این است که آن ها را به شیوه ای کاملا متناسب با دیوارها و دیوارها را با شالوده متصل کرد.تا در انتقال نیروها مشکلی به وجود نیاید. نکته ی مهم دیگری که باید برای ساخت این نوع ساختمانها به آن توجه کرد این است که اجزا طوری در کنار یکدیگر قرار بگیرند که به راحتی هوابندی بین آن ها انجام شود. در حالت کلی اگر بتوان یکی از سه عامل اکسیژن , آتش و رطوبت را از چوب دور نگه داشت , میتوان عمر به نسبت بالایی را از این کلبه ها انتظار داشت. به عنوان مثال در کشور سوئد سازه های چوبی با قدمت980سال نیز وجود دارند.یا در یونان بقایای کشتی چوبی2000ساله نیز وجود دارد.

کلبه های چوبی با سقف شیب دار

فونداسیون یا شالوده کلبه های چوبی در باغ و ویلا

پی های این کلبه ها باید از رطوبت و نفوذ آب به خصوص در باغ و ویلاها در امان باشند و علاوه بر این حتما باید از نفوذ حشرات به آن ها جلوگیری شود. در قدیم دیوارها به طور مستقیم و به واسطه ی کلاف های چوبی به زمین متصل میشد ولی در حال حاضر توصیه می شود که این اتصال مستقیم نباشد و حداقل 30 سانتی متر از سطح کف باغ یا ویلا فاصله داشته باشد.

فونداسیون سازه های چوبی

دیوارها و جدا کننده ها

در این ساختمان ها دیوارهای خارجی و در بعضی مواقع به همراه دیوارهای داخلی در نقش باربر عمل کرده و با قرار دادن تیرک های چوبی(استادها یا وادارها) میتوان آن ها را ساخت. در پوشش داخلی معمولا از تخته های گچی به علت مقاومت خوبی که در برابر آتش سوزی دارند استفاده میشود.و در بخش نما نیز از مصالحی مانند آجر و سنگ یا مواد متناسب با منطقه ی ساخت استفاده میشود. جدا کننده های داخلی نیز به صورت پیش ساخته معمولا استفاده میشود و در هر دو نوع پیش ساخته و ساخت در محل پروژه تاسیسات از داخل آن عبور کرده و روی آنرا معمولا با پشم سنگ و سپس با پنل های گچی می پوشانند.

تاسیسات مکانیکی و الکتریکی

در ساختمان های چوبی (کلبه های چوبی) تاسیسات به صورت کامل از داخل دیوارها و سقف ها عبور کرده و طبعا نیازی به سقف های کاذب در این ساختمان ها نمی باشد. استفاده از سیم اِرت (Earth)در این نوع ساختمان ها اجباری بوده و در نتیجه چاه اِرت نیز باید برای آن ها وجود داشته باشد. همچنین کابل های برقی ساختمان نیز باید داخل محافظ های فلزی و یا محفظه هایی از جنس مخصوص که امکان سوراخ شدن توسط میخ و یا سایر اجسام نوک تیز وجود دارد محافظت شوند.

مقاومت در برابر آتش سوزی

همانطور که قبلا گفته شد , سازه های چوبی در برابر آتش سوزی از مقاومت کمی برخوردار هستند به همین دلیل رویه ی آن ها را با پنل های گچی میپوشانیم.
چرا که گچ با تبلور در حدود20درصد آب را در خود دارد. همچنین میتوان از عایق های پوششی برای محافطت از چوب ها استفاده کرد. شاید جالب باشد که بدانید تیرهای قطور و ضخیم چوبی در برابر آتش از تیرهای فولادی مقاومت بیشتری نسبت به خود نشان میدهند. و دلیل آن هم به وجود آمدن یک لایه ی زغالی شکل بر روی سطح چوب میباشد که توسط عایق کاری سرعت نفوذ به داخل آتش را به شدت کند میکند.

انواع سازه های چوبی عبارتند از :

خانه ساخته شده تمام از چوب

یکی از کارهایی که جهت محوطه سازی و زیبا سازی باغ و ویلای خود می توانید انجام دهید استفاده از کلبه چوبی برای باغ می باشد. یکی از مزیت های کلبه های چوبی در باغ شما مسقف بودن آن و عایق بودن آن در فصل سرما و بارش برف و باران می باشد. تیم سلاطین پارس با بهره گیری از نیروی کار متخصص در ساخت کلبه های چوبی در شهر اصفهان آماده خدمت رسانی به همشهریان عزیز می باشد. جهت مشاهده نمونه کارهای کلبه به صفحه کلبه چوبی اصفهان مراجعه کنید.