ساختمان های چوبی و محیط زیست

همه می دانیم که برای ساختن ساختمان یا هر بنای دیگر ، احتیاج به مواد و مصالح اولیه داریم. در دسترس بودن و جایگزین شدن مصالح مورد استفاده و یا تولید آنها که باعث آلودگی محیط زیست نشوند، هر روزه از اهمیت بیشتری برخوردار می شوند. چوب را می توان یکی از این مصالح مورد نیاز دانست که تولید آن نه تنها باعث آلودگی محیط زیست نمی شود، بلکه در بهبودی محیط زیست بشر ، نقش مهمی ایفا می کند و کرده است.

درختان و محیط زیست

چوب خود به خود رشد می کند و بشر در تولید آن نقش نداشته ، ولی برای مصرف و جایگزین آن برای نسل های آینده کمر به تولید و تکثیر آن نموده است. چوب فقط به نور خورشید ، آب ، دی اکسید کربن و مواد غذایی احتیاج دارد. درخت ، دی اکسید کربن هوا را می گیرد ، توسط انرژی خورشید ، کربن آن را به چوب تبدیل میکند و گازی که به فضا پس می دهد اکسیژن است. درخت گاز دی اکسید کربن هوا را جذب می کند و بدین ترتیب از پیدایش هوای گلخانه ای جلوگیری می کند. درخت های جوان تر ، به دی اکسید کربن بیشتری احتیاج دارند و به این علت هم که شده ، در کاشتن نهال های جدید کوشا باشیم و از آنها مواظبت کنیم. بهره وری از جنگل ها مستلزم مواظبت و کنترل همه جانبه است. زمانی بهره وری از جنگل ها مقرون به صرفه است که برای هر درخت قطع شده حداقل یک درخت غرس و جایگزین آن شود.در کشورهای اروپای مرکزی جنگل داری شخصی وجود دارد. این اشخاص در تولید چوب و توسعه جنگل نقش مهمی ایفا می کنند. مثلا در آلمان 70% از درخت های کاشته شده اجازه قطع شدن دارند. در اتریش هر ساله 10% چوب بیشتر از مصرف شان تولید می شود. انرژی مصرفی برای استخراج چوب خیلی کمتر از استخراج مواد معدنی مثل آهن و قلوه سنگ است.

تولید چوب بیشتر از نیاز در کشور اتریش

مصرف و کاربردهای چوب

چوب موارد استعمال بسیار دارد: در ساختمان سازی ، مبلمان ، تولید کاغذ و تولید انرژی . چوب  های مصرف شده ، دوباره قابل استفاده هستند . چوب نقش خنثی را بازی می کند. در اثر سوختن همان مقدار CO2 را به فضا پس می دهد که در زمان رشد خودش از فضا جذب کرده است. بنابراین در تولید انرژی ، محیط زیست آلوده نمی شود. چوب چه در جنگل افتاده باشد تا بپوسد و یا سوزانده شود همان مقدار CO2 را به فضا پس می دهد.

کاربرد چوب در ساخت سازه های چوبی

کار با چوب

اصطکاک دستگاهایی که نجاران با آنها کار می کنند در اثر تماس با چوب کم است. برای شکل و فرم دادن چوب ، نسبت انرژی مصرفی خی کمتر از انرژی مصرفی برای شکل دادن به مواد دیگر است. انرژی مصرفی برای تولید چوب فقط چند درصد انرژی مصرفی برای تولید مصالح دیگر مثل تولید آجر ، آلومینیوم و فولاد می باشد.

ساختمان های چوبی

مصرف سالانه انرژی برای گرم کردن ساختمان های چوبی نسبت به ساختمان های مشابه از مصالح دیگر کم تر است. چوب های مصرفی در ساختمان های چوبی ، مقدار زیادی دی اکسید کربن را در خودشان ذخیره کرده اند و از این طریق کمک شایانی به بهبودی محیط زیست می کنند. سلاطین پارس با بیش از 30 سال تجربه در عرصه طراحی و ساخت کلبه چوبی برای باغ و ویلا آماده دریافت سفارش های شما عزیزان می باشد

کاهش مصرف انرژی در کلبه های چوبی

استفاده مجدد از چوب

چوب هایی که مورد استفاده قرار نگرفته اند ، در طول زمان از نظر بیولوژی تجزیه شده و دوباره به دامنه طبیعت باز می گردند. چوب به عنوان جانشین مواد فسیلی ، برای تولید انرژی گرمائی در اروپای مرکزی هر روزه ابعاد بیشتری به خود می گیرد. چوب در ساخت و ساز ، شکل پذیری ، استفاده در صنعت و جایگزینی مواد اولیه بی انتهای آن و تولید انرژی گرمائی آن و نقش مهم آن در کاستن دی اکسید کربن و جلوگیری از تشکیل هوای گلخانه ای نقش مهمی در زندگی انسانها و طبیعت بازی می کند.

کارایی چوب در صنعت سازه

تا اواسط قرن هفدهم کلیه سازه های چوبی توسط نجاران سنتی انجام می شد که دانش آن ها بر اساس قوه تخیل و تجربه آن ها در این صنعت استوار بود. در اثر تکامل علم و دانش در شناخت مصالح ساختمانی و قوانین مکانیک مربوط به آن ها (مقاومت مصالح) در قرن هفدهم و هجدهم توسط افرادی نظیر : هووک ، نیوتن و اویلر ، نجار سنتی جای خودش را به مهندسی محاسبات چوب و سایر رشته های دیگر داد. در قرن بیستم و بیست ویکم ، چوب به راستی جایگاه خودش را پیدا کرد و کرده است. جهت آشنایی با تاریخچه چوب در ایران باستان به مقاله تاریخچه چوب در قسمت مقالات سایت مراجعه نمایید. سازه های چوبی مختلف بسیار جالب و شکیل در اقصی نقاط دنیا گواه این مدعا هستند. برای نمونه:

  • باز سازی ساختمان های چوبی تاریخی
  • ساخت ساختمان های مسکونی
  • ساختمان های دولتی و سازه های چوبی مورد استفاده از عموم
  • کارخانه های تولیدی و مکان های صنعتی
  • سالن های ورزشی بخصوص هاله های تنیس و استخرهای شنا
  • پل و مسجد مثل دهکده چوبی در اطراف نیشابور در ایران یا کلیسا مختلف در کشورهای مسیحی

اولین مسجد چوبی در ایران

در سازه های چوبی که دارای دهنه زیاد هستند از نسبت مناسب تنش مجاز به وزن چوب می توان استفاده بهینه کرد چون سازه های چوبی نسبت به سازه ها با مواد دیگر سبک تر هستند می توان بار زنده بیشتری را منظور داشت. چون در سازه ها با مواد سنگین تر وزن مرده سازه، به تنهائی مقدار بیشتری از تحمل فشار بار را اشغال می کند.