تاریخچه چوب

هر چند تاریخ مصرف چوب در ایران معلوم نیست ولی از خلال نوشت های محققان ، مورخان و باستان شناسان می توان استنباط کرد که در ایران عصر حجر استفاده از چوب مرسوم بوده و به نوشته گریشمن باستان شناس و ایران شناس معروف فرانسوی مردم بومی ایران که قرن ها قبل از مهاجرت آریایی ها در ایران می زیستند حدود 4200 ق.م که در شوش بدست آمده نشان می دهد یکی از کاربردهای استفاده از چوب برای ساخت وسایل نظیر نردبان در این دوره مرسوم بوده است. همچنین از بررسی قطعه یی چوبی که در یکی از معابر متعلق به 5000 ق.م در اطراف شهر فسا بدست آمده و نوع آن گلخونک تشخیص داده شده مشخص می شود که در آن زمان ایرانیان برای ساخت ابزارهای مختلف از چوب استفاده می کردند.در اکتشافات باستان شناسی چراغعلی تپه که در استان گیلان قرار دارد نیز ماکت گاو آهنی با دیرک بلند بدست آمده که نشان دهنده استفاده از چوب در ساخت گاو آهن و سایر وسایل کشاورزی هست. علاوه بر این تاریخچه مطالعه آثار مورخینی مانند هرودوت ، گزنفون ، کنت کورث استنباط می شود استفاده از چوب در دوره هخامنشیان 330 تا 550 ق.م بسیار مرسوم و متداول بوده است چنان که گزنفون در مورد سلاح های جنگی ایرانی به نیزه هایی که از چوب نوعی سنجد ساخته شده بود اشاره کرده و متذکر شده است ایرانیان برای فتح سارد از ارابه های چند محوره ی بزرگی که در وسط آن برجی چوبی برای استقرار تیر اندازان وجود داشته استفاده کرده اند. در همین دوره به غیر از ادوات جنگی برای صنعت کشاورزی ، کشتی سازی و خانه سازی نیز از چوب استفاده  می شد و نقش یک گاو آهن که مربوط به سال 400 ق.م است به خوبی تاریخچه استفاده از چوب در صنعت کشاورزی ایران را نشان می دهد. برخی از پژوهشگران نیز اضحار کرده اند که بعضی از پوشش های تخت جمشید چوبی بوده و بر اثر آتش سوزی از بین رفته است گروهی دیگر صریحا اضحار کرده اند که برای سقف بندی کاخ های شوش و تخت جمشید از چوب سدر لبنان استفاده شده است . پات یا پاد نام قدیمی چوب می باشد که در ایران باستان از آن استفاده می شده است.

تاریخچه نجاری در ایران

سابقه کاربرد چوب در دوران باستان

از دوره سلوکیه مدارک قابل توجهی مبنی بر کاربرد استفاده از چوب در هنر و صنعت دوران باستان  در دست نیست در دوره اشکانی جز در مواردی مانند تیر و کمان سازی و سایر صنایع از جمله صنایع مرتبط با چوب از دوره هخامنشی ها عقب تر بوده است با این وجود علی رقم آنکه معماری این دوره به پای معماری دوره های پیش تر نمی رسد. کاربرد استفاده از چوب در ساختمان ها کاملا رواج داشته است. در دوره ساسانیان استفاده از کلاف های چوبی در میان دیوارها به ظاهر برای استحکام بخشیدن به دیوارها معمول بوده است همچنین در دوران باستان از چوب برای قالب سازی تاق خانه های چوبی و گنبدهای ابنیه استفاده می شده است . بهره گیری از چوب برای مصارف جنگی نیز در دوره ساسانی اهمیت ویژه ای داشته است چنانکه پیاده نظام از سپرهایی که با ترکه ساخته شده بود استفاده می کردند و در جنگ ها از منجنیق های بزرگ چوبی که به وسیله فیل های قوی هیکل حمل می شد بهره میگرفتند . بعد از ظهور اسلام کاربرد چوب در زمینه های مختلف از جمله در معماری ادامه یافت هنرمندان  ایرانی در دوره صدر اسلام آثار جالبی از خود بر جای گذاشتند که برای نمونه می  توان به درب ها و منبر مسجدی که به دستور ابومسلم خراسانی در نیشابور ساخته شد و بعدا به وسیله عمر بن لیث صفاری تکمیل شد اشاره کرد تاریخچه چوب در دوره سلجوقی نه تنها به استفاده از چوب در هنر و صنعت آن زمان مرسوم و متداول بوده بلکه به تزئین آن نیز توجه خاصی می شده است .

چوب و فرآورده های آن از دیرباز اهمیت ویژه ای در ساخت درب های چوبی داشته اند و آنها را می توان به عنوان یکی از مهم ترین مصالح تمدن بشری نام برد. به طور کلی مواد اصلی مورد مصرف در ساخت درب های چوبی عبارتند از :

 • چوب ماسیو یا ماستیف
 • فرآورده های چوبی شامل : تخته خرده چوب ، تخته لایه ، تخته فیبر MDF ، و روکش های HDF و HPL که از آن در ساخت درب های hdf استفاده می شود. جهت آشنایی و مشاهده گالری عکس های درب های اچ دی اف به صفحه درب چوبی hdf اصفهان مراجعه نمایید .

چوب ماسیو ، ماده اصلی در ساخت انواع درب چوبی می باشد بنابراین آشنایی با انواع مختلف گونه های چوبی و همچنین نقوش ، خصوصیات فیزیکی و مکانیکی آنها یک امر ضروری است. شناخت مطالب فوق امکان انتخاب این ماده اصلی به تناسب انتظارات سفارش دهندگان می تواند سازندگان را در ساخت هر چه بهتر درب های چوبی یاری نماید. چوب حاصل فعالیت سال های متمادی موجود زنده ای به نام درخت است و رشد درختان در گونه های مختلف چوبی متفاوت است.

مشخص شدن نوع درخت بر اساس شیارهای آن

چوب ماسیو که در صنایع مختلف وابسته به چوب به کار برده می شوند عمدتا از تنه درختان حاصل می شود و به طور کلی با توجه به سلول های تشکیل دهنده بافت چوبی و شکل ظاهری درختان ، به دو دسته کلی تقسیم می شوند.

 • سوزنی برگان
 • پهن برگان

درخت قدیمی معروف در انگلیس

پهن برگان:

پهن برگان دارای برگ هایی پهن و بزرگ بوده، اکثرا در فصل پاییز خزان می کنند و دارای چوب هایی سخت هستند مانند چوب گردو ، ممرز و شمشاد ، البته در بین پهن برگان گونه های چوبی نرم هم وجود دارد مانند چوب صنوبر و توسکا. گروهی از چوب های پهن برگ ک در صنایع چوب مورد استفاده قراوان دارند ، بدین قرار است:

 • راش: رنگ آن معمولا به رنگ صورتی کم رنگ تا پر رنگ می باشد. از چوب راش در صنایع روکش ، تخته لایه ، صنایع مبلمان ، درب های چوبی قابی و تنکه ای و پارکت سازی استفاده می شود.
 • ملچ: رنگ این چوب قهوه ای مایل به قرمز و گاهی اوقات دارای رگه های سبز رنگ می باشد . از چوب ملچ در صنایع مبلمان ، درب های چوبی اتاق خواب و… مورد استفاده قرار می گیرد.
 • چنار: رنگ چوب چنار سفید روشن تا قرمز مایل به قهوه ای است. این چوب در ساخت درب های چوبی مساجد ، تکیه ها و درب های چوبی بزرگ امام زاده ها کاربرد دارد. از این چوب همچنین در ساخت پنجره های چوبی و صنایع معرق و خاتم اصفهان نیز استفاده می شود. درب های چناری یکی از قدیمی ترین و معروف ترین درب های ساخته شده در شهر اصفهان می باشد. شما سروران گرامی می توانید جهت آشنایی با انواع درب های چوبی بر روی لینک صفحه درب چوبی اصفهان کلیک نمایید.
 • افرا: وزن این چوب سبک تر نسبت به بقیه چوب ها بوده و رنگ آن کرم مایل به زرد تا قهوه ای روشن می باشد. کاربرد این چوب در صنایع روکش سازی ، صنعت تولید مبلمان خانه ، و درهای چوبی قابی و تنکه ای داخلی ساختمان می باشد.
 • گردو: چوب گردو چوبی بسیار با ارزش می باشدو به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای و با نقوش بسیار زیبا می باشد. کاربرد این چوب در ساخت مبلمان استیل و درب های تمام چوب با ارزش ، ساخت ادوات موسیقی می باشد.

چوب گردو با نقوش زیبا

 • صنوبر : رنگ این چوب سفید مایل به کرم تا زرد می باشد چوب آن نرم می باشد و در مصارف درب های کلافی مانند درب های HPL و HDF و همچنین در جعبه سازی ، مداد سازی ، و ساخت پنجره های چوبی سنتی کاربرد دارد.
 • بلوط: جرم مخصوص این چوب بین 0.5 تا 0.85 گرم بر سانتی متر مکعب می باشد. رنگ این چوب زرد مایل به شکلاتی تا قهوه ای می باشد. از این چوب در ساختمان سازی ، کشتی سازی و صنعت روکش استفاده می شود.

درخت بلوط از دسته پهن برگان

 • توسکا: رنگ چوب تازه قطع شده ی آن سفید بوده که پس از مدتی به رنگ قرمز در می آید. توسکا چوبی سبک و نرم است که از آن در صنایع تخته لایه و قسمت های داخلی مبلمان خانه ، ساخت درب های اتاق خواب ، مداد سازی و… مورد استفاده قرار می گیرد.

درب چوبی اتاق با چوب توسکا