دکوراسیون کلاسیک چیست؟

اصطلاح کلاسیک معانی گوناگونی دارد و به همین سبب می تواند شبه انگیز باشد ، این اصطلاح گاه به دوران باستانی یونان و روم اشاره دارد ، یا ممکن است برای هر اثری که از جذابیت پایدار و همیشگی برخوردار است به کار رود. دکوراسیون کلاسیک در دوران معماری یونان و روم باستان شکل یافته و بعد ها ، بعد از انتقاداتی که به معماری مدرن وارد شد در غالب معماری (نئوکلاسیک) ظهور کرد. دکوراسیون کلاسیک معماری هندسه ، تناسبات ، ریتم ، تکرار و هارمونی ، جاودانگی و هنر (به ویژه مجسمه سازی و نقاشی) بوده است.

معبد پارتنون یونان در عصر کلاسیک

مشخصه بارز ساختمان های این سبک سنتوری است که بعد ها در اهرام مصر نیز ظاهر شدند. فلسفه و تمدن کلاسیک یونان و روم باستان شالوده فکری اجتماعی تمدن مغرب زمین را تشکیل می دهد. و طی دو هزار سال گذشته همواره فلسفه کلاسیک در بینش ذهنی و کالبد فیزیکی تمدن غرب مشهود بوده است . معماری غرب نیز از این امر مستثنا نبوده و معماری کلاسیک پیوسته در کلیه تاریخ مغرب زمین مطرح بوده است. بعد از انتقاداتی که به سبک مدرن شد خصوصا بعد از نمایشگاهی در لندن به نام نابودی خانه های حومه شهر در سال 1975 مجددا به صورت یک سبک مهم که می تواند پاسخگوی نیاز جامعه امروزی باشد مطرح شد.

سبک کلاسیک موضوعی آشنا در زندگی روزمره ماست. سنت ساختمان سازی به شیوه سبک کلاسیک در معماری داخلی به مدت دو هزار سال بخش مهمی از تمدن غرب بود و این پیوستگی درک عمیقی از زبان این سبک را نشان می دهد.طراحی کلاسیک مانند ادبیات ، شکل های گوناگونی به خود گرفته و با روش های متنوعی می توان آن را بیان کرد. یک ساختمان بزرگ با معماری کلاسیک مانند یک رمان بزرگ از یک سو پیام ساده ای برای همه خواهد داشت ، و از سوی دیگر برای بیننده آگاه در لایه لایه آن مفهوم عمیق تری نهفته است.

دکوراسیون طراحی شده به سبک کلاسیک

دکوراسیون سبک کلاسیک در معماری داخلی

سبک کلاسیک در معماری راحتی و آسایش را با خود به همراه دارد. می توان اضحار داشت که سبک کلاسیک همان سبک سنتی است که قدری رنگ و روی معاصر را به خود گرفته است . خیلی از ما ایرانی ها در خانه هایی متولد شده و رشد کرده ایم که دارای سبک کلاسیک بوده اند. این سبک دارای ویژگی هایی است که آنرا از سایر سبک ها جدا می سازد.در این بخش نگاه کوتاهی به برخی ویژگی های بارز این سبک در معماری داخلی می اندازیم.

1- در این نوع دکوراسیون  هر وسیله جای مخصوص به خودش را دارد و هیچ اثری از درهم ریختگی و شلوغی در آن به چشم نمی خورد. از نظر بصری نظم و تقارن خاصی را به بیننده القا می کند.

2- سبک کلاسیک آرام بخش است. در معماری آن همه چیز از یک قاعده و قانون پیروی می کند و نحوه چیدمان قابل پیش بینی است. هیچ چیز دور از انتظار نیست.

3- مبلمان کلاسیک است و شاید قدری دموده به نظر برسد . همه اجزا و وسایل با یکدیگر همخوانی دارند و چیدمان کلی ثابت و پایدار است.

4- همه وسایل با یکدیگر همخوانی دارند . با هم به راحتی هماهنگ می شوند و هیچ گونه سورپرایزی در آن به چشم نمی خورد.

5- خانه های کلاسیک برای تمام گروه های سنی مناسب هستند و همه اعضا خانواده در آن احساس راحتی می کنند .

6- رنگ ها با هم آمیخته شده اند و اغلب وسایل در امتداد یک خط افقی قرار می گیرند. برخی انحناهای ملایم در برخی از وسایل جانبی نظیر کوسن ها و گلدان ها مشاهده می شود.

7- پارچه ها نه خیلی براق هستند نه خیلی مات . طرح پارچه های رومبلی معمولا گلدار با استفاده از رنگ های ساده و اغلب خنثی ، طرح های متقارن هستند.

8- در کاربرد رنگ ها در معماری داخلی اصولا یک حد وسط رعایت می شود. البته گاهی می توان از رنگ های خیلی روشن و یا خیلی تیره نیز در آن استفاده کرد.

9- جنس مبلمان معمولا چوب است . چوب ها اصولا منبت کاری شده هستند و روی آن ها کار دست مشاهده می کنید.

10- رنگ دیوارها سفید ، کرم بسیار روشن یا استخوانی است. سقف گاهی دارای گچبری است .

11- در یک خانه سنتی منطقه غذاخوری یا همان آشپزخانه یک مکان جداگانه را به خود اختصاص می دهد. درون آن به جز میز ناهار خوری و صندلی ها یک کابینت سبک کلاسیک یا ویترین برای نگهداری سرویس غذاخوری نیز در نظر گرفته می شود.

12-  یکی از ویژگی های برجسته در خانه های کلاسیک پرده ها هستند . پرده ها به راحتی می توانند یک خانه کلاسیک را از سایر سبک ها مجزا سازند.

جهت اجرای پروژه و مشاوره با کارشناسان سلاطین پارس در ارتباط باشید.

مبلمان سبک کلاسیک
کابینت سبک کلاسیک
طراحی داخلی خانه دیوار ها و چیدمان به سبک کلاسیک